Bývalý příslušník královské námořní pěchoty v Kábulu zachraňuje zvířata z obsazeného Afghánistánu

Bývalý příslušník královské námořní pěchoty v Kábulu zachraňuje zvířata z obsazeného Afghánistánu
Psi Příběhy

Bývalý člen Cammanda Pen Farthing založil v roce 2007 charitativní organizaci na záchranu pouličních zvířat v Afghánistánu.

Pen Farthing založil v roce 2007 charitativní organizaci na záchranu pouličních zvířat v Afghánistánu a poté, co Taliban obsadil většinu země a vtrhl do hlavního města, se obrátil s prosbou na Spojené království. Ve svém projevu ze základny v Afghánistánu Pen na Facebooku uvedl: “Tohle je ono. Vše, o co jsme se v posledních letech snažili, je u konce. Bojovníci Talibanu jsou od nás vzdáleni pouhých deset minut.” Vyzval vládu, aby zasáhla a pomohla pracovníkům charity dostat se do bezpečí ve Spojeném království, a přislíbil: “Neodejdu, dokud nebudou v bezpečí.”

Řekl však, že někteří ze starších a zraněných psů v kábulském útulku budou muset být utraceni. Příznivci okamžitě slíbili tisíce liber na jeho “Operaci Archa”, která má dostat 25 afghánských zaměstnanců a 200 zvířat z charitativní organizace ze zasažené země, kterou obsadil Taliban. V rámci kampaně na získání finančních prostředků a lobbování u britské vlády za pomoc přislíbily svou podporu známé osobnosti včetně komika Rickyho Gervaise a herce Petera Egana.

Obrázek: Plymouth Live WS

Při projevu v kábulském sídle Nowzadu, kde jsou před budovou naskládány přepravky pro zvířata připravené odvézt stovky psů a koček do bezpečí, řekl: “Je to pro nás konec. Pro lidi v Afghánistánu už není žádný zítřek. Tohle je konec. Vždycky jsem si myslel, že existuje naděje. Vždycky jsem si myslel, že Západ Afghánistánu pomůže. Teď se strašně stydím. Stydím se za to, že jsem Brit. Absolutně jsme zničili budoucnost tolika Afghánců. K čemu sakra bylo posledních dvacet let? Právě jsme poslali Afghánistán zpátky do devadesátých let.”

Pen Farthing se zavázal, že z Afghánistánu dostane co nejvíce zachráněných pouličních psů, a vyhlásil výzvu k získání finančních prostředků na pokrytí odhadovaných nákladů ve výši 200 000 dolarů na pronájem nákladního letadla. Pokud by se to podařilo zorganizovat, bylo by v letadle téměř 100 psů a 100 koček. Taky ale prohlásil: “Někteří psi budou muset být bohužel uspáni. Není jiná možnost a mně to láme srdce. Taliban zakázal držení psů a to je prostě příliš velké riziko. Nikdy, nikdy jsem je nechtěl uspávat.” Zvířata byla viděna na ranveji kábulského letiště, když nad nimi přelétávala americká letadla. Psi a jejich psovodi čekali na letištní ploše, kde se stovky Afghánců pokoušely uprchnout před Talibanem. V příspěvku na Twitteru je později vidět snímek psů na palubě letadla a z obrázku ze zadního pohledu jsou jasně patrné uši jednoho zvířete.

Chcete li přispět na zachránu zvířat z Afghánistánu, klikněte sem: www.nowzad.com