Podle čeho si pes vybírá svého pána? Žrádlo ani pevná ruka to není

Podle čeho si pes vybírá svého pána? Žrádlo ani pevná ruka to není
Psi Poradna

Krmíte jako jediný z rodiny psa a chodíte s ním na procházky, přesto za pána považuje někoho jiného? Psi to totiž berou úplně jinak, než by si mnozí mysleli. Podle čeho si tedy pána vybírají?

Nejlepší vazby navazují štěňata, dospělí psi to ale umí také

Základem správného vztahu psa s majitelem je bezesporu správná socializace a pozitivní motivace. Nového mazlíčka je dobré seznámit s co nejrozličnějším prostředím, měl by poznat přírodu, ale také ruch velkoměsta. Je vhodné ho také seznámit s novými psími kamarády, ale i cizími lidmi a situacemi či zvuky. Správný páníček (nebo panička) svého pejska vším tím poznáním provází bok po boku a pozitivně motivuje pamlsky či veselým povzbuzováním. Ač se to možná nezdá, pro psa je to klíčové i z hlediska toho, komu bude později důvěřovat nejvíc.

Nejlépe je začít se socializací co nejdřív, stejně jako u dětí, i štěňata se toho nejvíc naučí právě v raném věku. Pokud si ale berete pejska z útulku, nezoufejte. Na socializaci není nikdy pozdě a ač se starší pes novým kouskům učí o něco déle, rozhodně to není nemožné.

Jak poznat, koho pes bere za pána

Aby pes určil nějakého člena rodiny za pána, musí mu bezmezně důvěřovat. Ví, že když bude problém, páníček se o to postará i bez jeho přispění. Nenechá ho hladovět, ani ho zbytečně nevystaví nebezpečné situaci. Pes, který svému člověku věří, mu svou náklonnost bude také dávat patřičně najevo. Bude rád v jeho přítomnosti, bude ho častěji pobízet ke hře i chodit spát k jeho blízkosti. Bude totiž věřit, že zatímco no spí, páníček vše pohlídá. Pokud ho pak bude něco bolet, půjde za ním, protože bude vědět, že mu od bolesti pomůže.

Psi musí v první řadě vědět, že se na vás mohou kdykoliv spolehnout. V případě, že si tím nejsou jistí, mohou pak venku reagovat agresivně třeba na sousedovic psa, nebo v první stresové chvíli vzít nohy na ramena a utéci.

Volný čas je pro něj nejvíc

Někteří lidé žijí v mylné představě, že pán je ten, kdo psovi dává nažrat a koho bezmezně poslechne. Tak to ovšem není. Řada psů sice poslechne na slovo, ale spíše ze strachu než z toho, že by chtěli, a to rozhodně dobře není. Je sice pravda, že někteří psi potřebují silného páníčka, kterého poslechnou na slovo, určitě ale není na místě vynucovat si poslušnost bitím či řvaním, i na psy se silnou osobností stačí pozitivní motivace či se naučit používat různou intonaci hlasu – psi ji umí rozpoznat. Kolikrát je totiž piškot víc než řev. S vhodnou výchovou vám jistě rádi pomohou na místním cvičišti či škole pro psy.

Co je pro psy ale na špici žebříčku při výběru svého pána, je volný čas. Ten, kdo mu dává nejvíc ze svého volného času, hraje si s ním a mazlí ho, toho bude mít nejraději. I na úkor faktu, že žrádlo mu dává někdo úplně jiný.

Dají na intuici

Ač se to možná nezdá, psi často pána volí podle vlastní intuice. Můžete se tak přetrhnout v pozornosti, ale někdy sami cítí, že v případě problému, jim nejlíp pomůže někdo jiný. Ne nadarmo tak „slabší“ feny táhnou spíše k mužským páníčkům a soběstační psi zase k něžným ženám, které jim ošetří případné bolístky a místo pevné ruky je i pomazlí.

Milovat mohou všechny

I když si pes vybere za pána jiného člena rodiny, nezoufejte. V praktické rovině na tom totiž nesejde. Pokud psovi zajistíte milující prostředí a dostatek pohybu a zároveň mu ukážete, že vaše pokyny se plní na první slovo, bude bezmezně milovat každého, u kterého se bude cítit v bezpečí. A nejlíp mu bude tam, kde se může opřít o všechny členy rodiny.