Torze žaludku – pozor na největšího zabijáka psů

Torze žaludku – pozor na největšího zabijáka psů
Psi Poradna

Častá příčina úhynu psů, přesto mezi majiteli stále málo známá. Torze žaludku, neboli přetočení žaludku, nejčastěji postihuje střední a velká plemena a patří mezi druhou nejčastější příčinu jejich úhynu. Na co si dát pozor a jak ji rozpoznat?

Co je to torze žaludku

Jak už název napovídá, jedná se o přetočení žaludku, kdy se zaškrtí velké cévy, v důsledku čehož se sníží krevní tlak. Organismus pak není dostatečně zásobován kyslíkem, začíná odumírat zaškrcená žaludeční stěna a je ohrožen srdeční rytmus.

Jak torzi žaludku poznat

Torze žaludku přichází většinou po jídle a často v noci, takže je možné, že prvotní příznaky neuvidíte. Pokud váš pes tedy vykazuje jakékoliv z nich, jednejte okamžitě. Torze žaludku začíná zvětšeným a ztuhlým břichem, velmi bolestivým na dotek. Pes se následně snaží zvracet, jde z něj ale jen pěna či tekutiny. Také rychle polyká a hodně sliní. Následuje zrychlené dýchání, nadměrné pití a nechutenství. Dásně má také červené či hodně bledé, nikoliv růžové. Pes se následně začne svíjet, nahrbovat se a polohovat se tak, aby měl předek dole a zadek nahoře. Zatímco v prvních fázích je hodně nervózní, po čase začne být apatický.

Není čas ztrácet čas

Od přetočení žaludku do úhynu zvířete dochází velmi rychle, je proto nutné jednat okamžitě. Psa co nejdříve odvezte k veterináři. Z toho důvodu je důležité vědět, kde máte nejbližší veterinární pohotovost. Je také dobré tam po cestě zavolat, aby se na váš příjezd připravili co nejrychleji. V některých regionech, třeba v Praze, fungují i psí záchranné služby. Funguje stejně jako záchranná služba pro lidi 24 hodin denně, po zavolání urychleně dorazí s odbornou posádkou a vybaveným vozem, kde mohou pejskovi zajistit první pomoc. Následně ho převezou na veterinární pohotovost. Je dobré zjistit, jestli ve vašem městě podobná služba funguje a její číslo si preventivně uložit do mobilního telefonu.

Co torzi žaludku způsobuje?

Než se vyděsíte úplně, je dobré znát, co torzi žaludku způsobuje a jak jí předejít. Jak už jsme si řekli, postihuje zejména střední a velká plemena, nejčastěji pak dogy, z těch menších basety. Nejčastěji vzniká u psů, kteří jsou krmeni jen jednou denně a nepříliš kvalitními a rozličnými granulemi. Torze žaludku často vzniká poté, co pes přijme velké množství potravy najednou nebo má brzy po nažrání fyzickou aktivitu.

Jak tomu předejít?

Jak už jsme naznačili, velké psy je lepší krmit ve dvou denních dávkách po menších porcích. Po jídle by se měli napít jen krátce, nedávejte jim tedy možnost, aby si žaludek zcela naplnili vodou. A hlavně je naučte, že se po jídle odpočívá. Zvýšenou fyzickou aktivitu by tak neměli mít nejen po jídle, ale ani před ním. Po větší procházce raději půl hodiny počkejte, než jim dáte nažrat. Rovněž se krátce po nažrání vyvarujte cesty autem. V prevenci je rovněž důležité krmit kvalitní a rozmanitou stravou. Krmivo by nemělo obsahovat kukuřici, sóju či pšenici, naopak by mělo obsahovat dostatek masa a vlákninu. Také si dejte pozor, aby nebylo žrádlo zmrzlé, zapařené či zkvašené, je tedy lepší psa naučit, že má žrát hned, kdy granule dostane a nenechávat si je venku v misce na později.