Pes alergik: Jak poznat potravinové intolerance a jak s nimi bojovat?

Pes alergik: Jak poznat potravinové intolerance a jak s nimi bojovat?
Psi Poradna

V posledních letech se stále zvyšuje procento mazlíčků, kteří jsou alergičtí na nějakou složku potravy. U psů je to dokonce zhruba 14 %, tedy každý sedmý. Jak takové alergie ale poznat a co s tím dělat?

Příznaky potravinové intolerance

Příznaků alergie na potraviny je celá řada a u každého psa se může projevovat jinak. Mezi ty nejčastější ale patří průjem, plynatost a zvracení. Často se přidávají i kožní problémy, jako je zanícená kůže, ekzém, začervenalé plochy kůže, pes se pak nadměrně škrábe či dokonce vykusuje celé kusy srsti. Často se také přidávají záněty uší.

První kroky

Někteří mazlíčci mají hned několik příznaků, jiní zase pouze jediný a poznat na první dobrou alergii není pro lajka jednoduché. Spousty příznaků lze totiž zaměnit za bleší kousnutí či nějaké kožní problémy. Prvním krokem by tak měla být návštěva veterináře, který pejskovi či kočičce odebere krev a v laboratoři pak poznají, jaká složka či složky jim případně vadí.

Na co bývají nejčastěji alergičtí?

Nejčastějšími spouštěči potravinových alergií bývají levné nekvalitní granule, ve kterých jsou použity nejlevnější složky. Z bílkovin je nejčastějším alergenem kuřecí maso, občas se objeví alergie také na hovězí či ryby. Ze sacharidů je pak často intolerance na pšenici, sóju či podobné obiloviny. Mazlíčkům často nevyhovuje ani kravské maso.

Co dělat do doby výsledků?

Pokud chcete pejskovi ulehčit hned a na výsledky budete čekat delší dobu, můžete změnit granule. Pokud nemáte finance na drahé veterinární krmivo, můžete sáhnout po celé řadě hypoalergenních granulí. Nejjednodušší je eliminovat nejčastější alergeny, tedy vybrat bezobilné granule s jediným druhem masa, nejlépe jehněčím, které je k zažívání nejšetrnější. Ze sacharidů je pak vhodná rýže, případně brambory nebo proso. Důležité je dívat se do složení, kuřecí totiž můžete najít hned v několika formách, třeba jako kuřecí moučku či tuk. Granule by také měly být vyrobeny bez chemických konzervantů. I zde je ale potřeba očekávat, že kvalitní hypoalergenní granule nekoupíte pod 100 Kč za kilogram.

Neztrácet hlavu, vše chce čas

Nelekněte se, že pejskovi změna granulí nepomůže hned. V případě eliminace škodlivé složky trvá až měsíc, než vymizí. Do té doby je třeba hlídat, aby se příliš neškrábal a nevykusoval srst, na případné kožní problémy vám veterinář jistě rád napíše mastičky či oplachy. Pokud jste na vyšetření zašli hned a výsledky krevního rozboru očekáváte brzy, je lepší se počkat do nich. Časté změny granulí pejskovi neprospívají.

Pozor na pamlsky

Při změně granulí ale myslete také na pamlsky. Spousta majitelů psů totiž hlídá složení granulí, u pamlsků už na to ale tolik nehledí, což je jednoznačně chyba a u psů alergiků dvojnásobná. Třeba klasické piškoty obsahují 50 % pšeničné mouky, která je rovněž častým alergenem. Vhodné nejsou ani různé kosti z bůvolí kůže, či levné psí sušenky. Pokud pro pejska potřebujete nějaké lákadlo na výcvik, můžete mu nabídnout třeba hypoalergenní granule lisované za studena, které jsou pro ně o něco lákavější než ty extrudované. Případně pak pamlsky z čistě sušeného masa (i zde pozor na kuřecí). Nejlepší ale bude, když si sušené maso usušíte sami doma, jedině tak budete mít jistotu, co obsahuje.