Různé granule pro různé psy. Jak krmit seniory či obézní pejsky?

Různé granule pro různé psy. Jak krmit seniory či obézní pejsky?
Psi Poradna

To, že je každý pejsek jiný, asi netřeba připomínat. Kromě toho, že každému chutná něco jiného, v různých částech života také potřebuje jiný poměr živin. Nehledě na to, zda je dospělý či senior, je potřeba hlídat i jeho aktivitu či třeba potravinové intolerance. V jakých chvílích je třeba volit speciální stravu?

Štěňata

O potravě speciálně pro štěňata jsme už psali samostatný článek. Ve zkratce ale zmíníme, že štěňátka potřebují krmit několikrát denně v menších porcích a po každém jídle by měla odpočívat. Štěněcími granulemi je třeba krmit zhruba do deseti měsíců u malých a středních plemen. U velkých a obřích je třeba před přechodem na dospělácké přejít ještě na granule pro juniory.

Všechny hodnocené granule pro štěňata najdete zde.

Junioři

Štěňata malých a středních plemen od 25 kilogramů můžete zhruba od desátého měsíce krmit již granulemi pro dospělé. Velká a obří plemena ovšem ještě stále potřebují speciální výživu pro správný růst kostí. Někteří výrobci tak nabízí speciální granule pro juniory, na které by tato plemena měla přejít zhruba od čtyř měsíců. Granule pro dospělé by pak měli tito pejsci žrát až zhruba od 2 až 2,5 let.

Dospělí psi

Nejdelší část života pejska budete krmit granulemi pro dospělé. Kdy na ně přejít už víte z předchozích odstavců. Granule pro dospělé psy existují ve spoustě variant, vybírat tedy můžete z nepřeberného množství. Liší se velikostí jednotlivých granulek, obsahem živin i způsobem zpracování. Pokud najdete takové, které vašemu pejskovi vyhovují, doporučuje se krmit výhradně jimi. Při problémech je ale třeba zvolit jiné, ovšem při přechodu postupovat pomalu, klidně až tři týdny. Granulemi pro dospělé psi se krmí tací, kteří jsou dostatečně aktivní a nemají žádný problém, například alergie.

Všechny hodnocené granule pro dospělé psy najdete zde.

Senioři

Psí senioři potřebují jiný poměr živin než dospělí a je třeba jim sehnat takové, které jim budou sedět nejlépe. Jaký je ale rozdíl u granulí pro seniory? Mají upravený poměr živin s tím, že se očekává menší fyzická aktivita. Mívají nízký glykemický index, čímž zajistí správnou hladinu cukru v krvi. Dělají se snadno stravitelné, obsahují správný poměr vitamínů a dalších složek pro správný chod orgánů a některé mají i přídavek kloubní výživy.

Všechny hodnocené granule pro seniory najdete zde.

Březí a kojící feny

Pokud plánujete založit chovatelskou stanici, určitě vás bude zajímat, čím krmit březí a kojící feny, aby byla správně živena nejen ona, ale i její štěňátka. Březí a kojící feny potřebují zejména vyšší poměr bílkovin. V prvních pěti týdnech březosti může zůstat na svých granulích, krmná dávka by rovněž měla zůstat stejná, aby fena zbytečně nepřibrala. Od pátého týdne je však potřeba přidat bílkovin a energetických složek. Štěňátka od tohoto období totiž rostou rychle a granule pro dospělé už přestávají stačit. Zvedat by se měla krmná dávka zhruba o 10 % za každý další započatý týden. Ke konci březosti je vhodné krmivo rozdělit až do pěti dávek.

Před porodem a několik hodin po něm fena žrát nebude vůbec, nažrat by se ale měla nejpozději dvanáct hodin po skončení porodu. Pokud bude stále trpět nechutenstvím, můžete granule zalít třeba vývarem, aby pro ní byly lákavější.

Co se týče kojící feny, ta by měla jíst mnohonásobně více, než bylo běžné, živinami ze žrádla totiž krmí i štěňata. Pokud začne drasticky hubnout, je třeba okamžitě zvýšit krmné dávky. V době, kdy fena přestává štěňata kojit, je třeba dávky pomalu zase stahovat, aby zbytečně nepřibírala na váze. Na granule pro dospělé se může vrátit v době, kdy je ve stejné fyzické kondici, v jaké byla před zabřeznutím.

Všechny hodnocené granule pro kojící feny najdete zde.

Kastrovaní psi a psi s nadváhou

Po kastraci mívají psi i feny větší tendenci k přibírání na váze, je proto na místě jim dodat granule s nižším obsahem tuku. Ač existují speciální granule pro kastrované psy, ničemu neublížíte, pokud je budete krmit granulemi pro psy s nadváhou. Obojí mají obdobné složení.

Nadváha je pro psy nebezpečná stejně jako u lidí. Mají zbytečně přetěžovány klouby, nadbytek tuku navíc není šetrný pro srdce, rychle se zadýchají a celkově se jim horší zdravotní stav. U psů nestačí snížit krmné dávky, nepochopí, že musí jíst méně, protože jsou obézní a budou zbytečně hladoví. Právě speciální light granule zajistí, že se jim krmná dávka nemusí výrazně měnit, přesto nebudou zbytečně dál přibírat na váze.

Aktivní psi

Pokud se svým pejskem sportujete, pracujete či chodíte pravidelně na dlouhé a aktivní výšlapy, potřebuje speciální granule pro psy v zátěži. Obsahují vyšší počet bílkovin i tuků a bývají připravovány speciálně tak, aby v nich zůstalo co nejvíce aminokyselin, které jsou prospěšné pro svaly. Granulemi pro aktivní psy je ovšem třeba krmit pouze skutečně aktivní psy, pro gaučáky se nehodí, zbytečně by jim zatížily ledviny.

Všechny hodnocené granule pro aktivní psy najdete zde.

Alergičtí psi

Stejně jako lidé, i psi trpí různými alergiemi a potravinovými intolerancemi. Nejčastějšími příznaky alergií bývá nadměrné drbání až vykusování srsti, její zhoršení, záněty očí a uší, ztráta váhy, zvracení či průjem. Mezi nejčastější alergeny patří různé obiloviny, sója, mléko či dokonce kuřecí maso. Najít u psa složku, která mu nesedí, není nic jednoduchého, ale s trochu času a úsilí na to přijdete. Nejlepší variantou je přejít rovnou na hypoalergenní krmivo, které obsahuje co nejméně možných alergenů. Je potřeba správně volit ale také pamlsky, u nichž málokterý chovatel sleduje složení. Správně by hypoalergenní granule měly obsahovat pouze jeden druh masa, nejlepší bývá jehněčí, které je k zažívání nejšetrnější. Dejte pozor ale i na další složky v granulích, některé jsou sice jehněčí, ve složení ovšem můžete najít například kuřecí moučku či kuřecí tuk. Pak už stačí vyčkávat, alergie by měla přestat zhruba za 14 až 30 dní. Pokud chcete mít jistotu, je možné pejska objednat u veterináře na krevní testy, které alergeny objeví.