Štěňátka potřebují kvalitní krmivo. Jak jim vybrat granule správně?

Štěňátka potřebují kvalitní krmivo. Jak jim vybrat granule správně?
Psi Poradna

Plánujete do své rodiny přivítat nového člena domácnosti a tápete, které granule pro štěňátko vybrat? Pokud se vám nechce (nebo si zatím netroufáte) na barf, tedy krmení vyváženou čerstvou stravou, čeká vás výběr granulí. Na trhu jich je nepřeberné množství, rozhodně ne všechny jsou ale pro vašeho mladého mazlíčka vhodné. Na co si dávat pozor?

Každý pes je jiný

Stejně jako se liší lidé, je jiný i každý pes a s tím jsou spojené i různé potřeby na živiny. Zatímco jeden prospívá na vašich prémiových granulích, u druhého to platit nemusí. Je nutné vzít v potaz veškeré možné alergie, intolerance, ale také chuťové preference, v neposlední řadě pak velikost mazlíčka. Je proto vhodné se chovatele zeptat na případné potravinové alergie rodičů a tyto složky pořádně hlídat.

Správný chovatel by měl také poradit s výběrem krmiva, případně vám dát s sebou menší balení granulí, na které bylo štěňátko zvyklé. Ani tady ale není na místě nutně poslechnout rady chovatele, zejména pokud krmí levnějšími značkami, případně těžce sehnatelnými.

Dobré není ani dávat na doporučení známých. Každý totiž doporučí ty své, které kupuje, přitom vašemu pejskovi vyhovovat nemusí nebo v nich může být špatný poměr živin.

Jaký poměr živin štěňata potřebují?

Krmit štěňata granulemi pro dospělé psy není vůbec dobrým nápadem. Pro správný vývoj totiž potřebují zcela jiný poměr živin. Dávat pozor byste si měli především na obsah proteinů (bílkovin) a tuků. Zapomeňte na rady, že čím víc masa granule mají, tím jsou lepší. Štěňata totiž potřebují granule s obsahem bílkovin v rozmezí 22-32 procent. Ani méně, ani více. Pozor dejte, aby granule obsahovaly dostatek živočišných bílkovin a nebyly nahrazovány těmi rostlinnými.

U tuků je poměr mezi 10-25 %. I zde platí, že jsou lepší tuky živočišné, ale v tomto případě není radno rostlinné zatracovat. Obsahují totiž Omega 3 kyseliny, které jsou pro pejska prospěšné. Těch živočišných by v každém případě mělo být ale více.

Další nezbytnou složkou jsou sacharidy neboli uhlohydráty. V dnešní době už se většinou preferují granule bez obilovin, zejména pak pro psy alergiky. Zdroj sacharidů je ale přeci jen potřebný. Nejlepšími zdroji sacharidů jsou pro psy sladké brambory, rýže, proso či ječmen.

Chybět by neměla ani vláknina, které je prospěšná pro správný chod trávicího systému. V granulích najdete také zdravé bylinky, které jsou nejen prospěšné, ale také granule ochutí. Pozor byste si měli dát na granule s přídavky kloubní výživy. Štěňata se totiž vyvíjejí rychle a kloubní přípravky byste měli vždy konzultovat s veterinářem, nikoliv je dávat preventivně.

Je také vhodné brát pro štěně granule určené jeho velikosti, pokud ji výrobce rozděluje. Větší plemena totiž rostou rychleji a mají tak větší zátěž na klouby než ta malá. Z toho důvodu potřebují odlišné složení. Malá plemena zase potřebují menší velikost granulek. Většinou bývají na trhu balení pro malá, střední a velká plemena. Někteří výrobci mají ovšem receptury takové, že vyhovují všem velikostem. V obou případech je to v pořádku, je potřeba si ale přečíst popisy u toho, co kupujete.

Přechod na nové granule neuspěchejte

Je dobré první týdny pokračovat v krmení granulemi, kterými štěně krmil chovatel. Nechte si odsypat, případně poradit a kupte stejné. Pokud ale krmil nějakými nepříliš vhodnými, je na místě co nejrychleji přejít na kvalitnější. I zde se ale nevyplatí nic uspěchat.

Psi často trpí zažívacími potížemi, pokud se jim granule změní příliš rychle a u štěňat to platí dvojnásob. Přechod na nové granule by tak měl trvat minimálně dva až tři týdny. A jak má správný přechod vypadat? V prvním týdnu by měl být poměr 2:1, tedy 2 díly starých granulí, 1 díl nových. Ve druhém týdnu je poté poměr 1:1 a ve třetím postupně budete ubírat starých granulí, až zůstanou jen ty nové.

Štěňátko nepřejídat, ani nenechat hladovět

Další z častých otázek nových majitelů psů zní, jak často štěně krmit. Ze začátku je vhodné krmit často, ale v malých dávkách. Štěně by nemělo být přejedené, ale ani hladové. Kolem čtvrtého měsíce se mohou dávky zredukovat na tři denně, po půl roce na dvě. Na dvou dávkách je pak vhodné zůstat i v dospělosti. Pes se nepřejí jednou denně a není pak před další dávkou vyhladovělý. Je vhodné také krmit po procházkách a psa po jídle nechat odpočívat, neměl by běhat.

A jaké množství je pro štěně ideální? Na většině baleních najdete tabulku s krmnými dávkami, je potřeba ji brát ale pouze orientačně. Pokud je váš pes aktivní a hodně běhá, je třeba mu dát dávku vyšší. Pokud je línější, pak zase trochu ubrat. Krmná dávka na balení rozhodně není nic, čeho byste se museli pevně držet, vy sami nejlépe uvidíte, co vašemu pejskovi prospívá.