Není maso jako maso. Kolik ho granule skutečně obsahují?

Není maso jako maso. Kolik ho granule skutečně obsahují?
Psi Poradna

Základem všech psích a kočičích granulí by mělo být maso, to je nezpochybnitelné. Zejména jeho výše v obsahu určuje, zda bude mít mazlíček vyváženou stravu, kterou potřebuje pro své zdraví, nebo zda je krmen spíše odpadem a moukou. Jenže ne vždycky 60 % masa odpovídá skutečnosti. Jak se ve zrádných procentech tedy vyznat a na co si dát pozor?

Nemusíte znát všechny možné přísady a pamatovat si, které jsou pro vašeho mazlíčka vhodné. I bez toho na první pohled můžete poznat, zda se vás snaží prodejce ošidit, nebo naopak uvádí vše tak, jak má. Tím hlavním, co by vás mělo zajímat, je hlavně obsah živočišných proteinů v granulích, zjednodušeně řečeno – kolik je v nich masa. A hlavně jakého.

Podrobné složení jako základ

Každý, komu na zdraví mazlíčků záleží, by měl dávat pozor na to, zda výrobce přesně přizná, co v granulích je. Zpozornět byste tedy měli u názvů typu maso a výrobky živočišného původu, drůbeží protein či masová moučka. Poznáte z toho, které maso bylo přesně použito? Nepoznáte. Kvalitní granule se za použitý protein stydět nebudou. Přesně uvedou, jaké maso a v jakém složení použili, přiznají tedy, že dávají čerstvé kuřecí maso, sušené jehněčí, hovězí moučku apod.

Výrobci se snaží také zmást zákazníky pořadím složení. To aktuálně musí být zveřejněno v takovém pořadí, jaké je procentuálně obsažené v granulích. Na prvním místě by tedy mělo být to, čeho je v nich největší množství. Pokud je tedy na prvním místě třeba rýže, je něco špatně, vždycky by tam měl být nějaký živočišný protein. Jenže i tohle se naučili výrobci šidit. Na první místo sice dají kupříkladu kuřecí maso, následně ale rozdělí třeba pšenici na pšeničnou mouku a pšeničnou řezanku. Výsledkem tak je, že ač je v granulích více pšenice než masa, nebude to na první pohled poznat.

60 % čerstvého masa jako sladká lež

Zkoušeli jste někdy sušit maso? Pak jistě víte, kolik vám z kila čerstvého masa reálně vzniklo sušeného produktu. Stejné je to u granulí. Živočišný protein (maso) najdete ve složení v několika možných verzích. Sušené, čerstvé nebo v podobě moučky. Zatímco sušené maso a moučka odpovídají procentům, u čerstvého tomu tak zdaleka není a je potřeba si ho přepočítat.

Jak je to možné? Jednoduše. Čerstvé maso totiž obsahuje až 80 % vody, která se během zpracování vypaří. Z 60 % masa tak je najednou pouze 12 %. A to už najednou tak lákavě nezní, že?

Podíl výsledného masa u čerstvého vypočítáte jednoduše. Stačí znát poměr vody v jednotlivých masech a aplikovat jednoduchou matematiku. Nejméně vody najdete u vepřového (30 – 60 %), hovězí a kuřecí mají kolem 70 % a nejvíce vody obsahují ryby (až 80 %). Pokud tedy na granulích stojí, že obsahují 60 % kuřecího masa, podělíte to zbytkem procent, tedy 60 (procenta čerstvého masa)*0,20 (20 % masa zbude po vypaření 80 % vody). V těchto granulích je tedy 12 % masa. Pokud ve složení není další zdroj živočišných proteinů (moučka či sušené maso), je to žalostně málo.

Rozdíly mezi bílkovinami

Aby měl pes kvalitní stravu, měly by granule pro dospělé psy obsahovat mezi 15 a 30 % bílkovin (proteinů). Celkový obsah proteinů ve složení najdete také, usnadní vám to i přepočítávání čerstvého masa. Jenže je do toho třeba započítat i další zdroje bílkovin, třeba rostlinné bílkoviny. Ty jsou sice pro výrobce levnější, ale pro psa hůře stravitelné.

Nenechte se čerstvým masem zastrašit úplně, v granulích své opodstatnění má. Čerstvé maso je totiž pro psy o něco chutnější a lákavější, a tak je v pořádku, když ho výrobce do složení zařadí. Musíte si ho ale umět přepočítat, abyste nenabyli mylného přesvědčení, že granule obsahují masa dostatek.

Maso není všechno

Psi a kočky nejsou čistými masožravci a samotné maso jim tak nepřinese všechny potřebné živiny. Je proto třeba, aby měli stravu vyváženou a doplněnou mimo jiné i o zdravé tuky, vlákninu či vitamíny. Nelekejte se tedy, že nemůžete najít žádné granule, které obsahují 50 % hrubého proteinu, to by pro mazlíčka ve výsledku ani zdravé nebylo.