Border kolie, australský ovčák, akita inu nebo čivava? Jak najít to pravé plemeno přímo pro vás?

Border kolie, australský ovčák, akita inu nebo čivava? Jak najít to pravé plemeno přímo pro vás?
Psi Poradna

Výběr psa může být vzrušující a nervy drásající zároveň. Vždyť se zavazujete, že se budete starat o živou, dýchající bytost, která na vás bude závislá celý život! Při výběru nového psa se vám honí hlavou tolik otázek: “Jakého psa si mám pořídit?” “Jakého? “Jaké plemeno psa je pro mě nejlepší?”. “Bude se dobře hodit do mé rodiny?”.

První krok k tomu, abyste se stali zodpovědným majitelem psa, začíná ještě předtím, než si psa přivedete domů. Než se rozhodnete, promyšleně a seriózně zhodnoťte své potřeby, touhy a hlavně možnosti, abyste spolu mohli prožít dlouhý a šťastný život.

Světová kynologická organizace uvádí, že na světě existuje celkem 339 psích plemen (kompletní seznam najdete zde). To je dost, aby si vybral téměř každý. Žádný ze světových chovatelských klubů však neuznává miliony pouličních psů, kteří žijí v obrovských, geneticky zcela odlišných koloniích po celém světě.

Rozdělili jsme různá psí plemena do sedmi odlišných skupin podle účelu, původu a vzhledu plemene, sestavili jsme kompletní seznam všech různých typů psů, mezi kterými si můžete vybrat to nejlepší přímo pro vás.

1. Sportovní psi

Když se mluví o sportovních psech, mají se na mysli plemena vyšlechtěná k lovu zvěře, zejména drůbeže. Na rozdíl od honičů, od nichž se očekává, že budou pronásledovat a stromovat nebo jinak znehybňovat zvěř, a teriérů, kteří se často používají k zabíjení zvěře a škůdců, se sportovní plemena nejčastěji používají k vyplašení zvěře, kterou jejich majitelé mohou chytit nebo zabít. Mnozí z nich také pomáhají při aportování sražené zvěře.

Ačkoli se jejich přesné určení liší, všichni sportovní psi mají podobné vlastnosti. Musí být dostatečně odolní, mrštní a atletičtí, aby mohli pracovat celý den v různých prostředích. Někteří, jako například kokršpaněl, jsou stavěni tak, aby byli nízko nad zemí, kde mohou snadněji zachytit pachy a vyplašit ptáky do čekajících sítí. Jiní byli vyšlechtěni, aby byli rychlí, ať už hledají ptáky na zemi, nebo je aportují ve vodě.

Mnohá plemena ze skupiny sportovních plemen se používají méně ke svému původnímu účelu a více jako věrní rodinní společníci. Ve skutečnosti sportovní skupina obsahuje řadu nejoblíbenějších rodinných psů na světě.

Oblíbená sportovní plemena

Labradorský retrívr - Labradorský retrívr je již dlouho na vrcholu seznamu nejoblíbenějších rodinných mazlíčků a má to svůj důvod. Kromě toho, že jsou to spolehliví psi na střelbu a aportování, bývají tato štěňata zábavná, věrná a skvěle se snášejí s dětmi.

Zlatý retrívr - V oblíbenosti nezaostává za labradorem ani zlatý retrívr. Tito nádherní dlouhosrstí psi sdílejí se svými bratranci přátelskou povahu a bývají ještě uvolněnější v rodinném kruhu.

Německý krátkosrstý ohař - Stejně oblíbený mezi sportovci jako v rodinách je GSP atletický, pružný a nikdy mu nedochází energie. Vyžadují o něco více oddanosti než retrívři, ale dokáží toho na oplátku hodně dát.

Méně známá sportovní plemena

Gordický setr - Krásný a královský, tento méně známý setr je stále oslavován svými příznivci. Tito psi byli vyšlechtěni k nasazování drůbeže a dohledávání sražených ptáků. Jsou věrní a inteligentní a vždy si potrpí na dobré dobrodružství.

Nova Scotia Duck Tolling Retriever - Tento malý pes, který je pravděpodobně nejméně známý ze všech retrívrů, si zaslouží více lásky, než se mu dostává. Díky menší velikosti a optimistické povaze je skvělým psem pro rodiny s menším prostorem, které jsou přesto rády aktivní.

2. Honící psi

Když se řekne honící pes, většině lidí se vybaví jediná věc: dlouhý, hluboký hřbet, kterým jsou mnozí příslušníci této skupiny proslulí. Ale ne všichni honiči mají hluboký hlas, plandavou kůži a dlouhé uši. Skupina honičů se skládá z populárních psů, jako je bloodhound, hbitějších ohařů, jako je saluki, a hůře zařaditelných honičů, jako je basendži.

Ačkoli každý z nich vypadá velmi odlišně, všichni honiči mají jedno společné: byli vyvinuti k tomu, aby pomáhali při stopování a pronásledování zvěře. Z tohoto důvodu musí být všichni honiči atletičtí a musí být schopni za den překonat velké množství terénu.

Díky pevně zakořeněnému instinktu honit, dělat hluk a jít za nosem a očima do problémů je chov honičů o něco složitější než u některých jiných plemen. Přesto jsou mnozí z těchto psů jako rodinní mazlíčci poměrně oblíbení.

Oblíbená plemena honících psů

Baset - Baset, jeden z nejznámějších psů na světě, je dostatečně kompaktní pro většinu domácností a má menší lovecký instinkt než ostatní ohaři. Stále však mají tendenci jít za nosem a dělat hodně hluku.

Chrt - Tento chrt je známý svou rychlostí a využitím při psích dostizích. Mnoho těchto ladných atletů však tráví důchod lenošením u svých nových rodin. Jsou mnohem tišší než ostatní chrti a mají tendenci trávit více času také spánkem. Stačí však, aby se rozhýbali, když jim po dvorku poskakuje veverka.

Méně známá plemena honících psů

Plott Hound - Na rozdíl od většiny amerických honičů, kteří pocházejí z Jihu, pochází Plott Hound z hbitého foxhounda, nikoliv z tlustého mývalího psa. Díky tomuto rozdílu má tento mývalí pes jedinečnou osobnost a nápadnou srst.

Norský losí pes - není pachovým ani dohledávkovým psem, byl vyšlechtěn k pronásledování a nahánění losů. Aby je pomohl lovci najít a udržet tisícikilové zvíře na uzdě, vyvinul si losí pes docela silný hlas. I když mohou být hlasití, jsou také věrní, inteligentní a skvělí společníci pro vášnivé outdoorové lovce.

3. Pracovní psi

Do této skupiny psů patří některá z nejstarších známých plemen. Všichni byli vyšlechtěni, aby pomáhali lidem při každodenních pracovních a bezpečnostních činnostech.

Mnohá plemena této skupiny jsou velká, silná a neuvěřitelně věrná. Někteří se používají ke střežení majetku a hospodářských zvířat, jiní jsou opravdovými atlety, kteří tahají saně a vozíky. Mnoho nejsilnějších psů této skupiny se používá k lovu a krocení velké zvěře, jako jsou divoká prasata a medvědi.

Ačkoli mají všichni tito psi krutou pověst, mnozí z nich jsou skvělými domácími mazlíčky. Strážci hospodářských zvířat, jako je pyrenejský pes, jsou obzvláště tolerantní k malým dětem, zatímco strážci majetku, jako je rotvajler, jsou ochotni se obětovat pro záchranu své rodiny. Tyto jedinečné vlastnosti jsou důvodem, proč má mnoho plemen této skupiny své kultovní příznivce.

Oblíbená pracovní plemena

Sibiřský husky - Jedno z nejoblíbenějších plemen nejen v této skupině, ale i v Americe, je pes, který byl původně používán původními obyvateli Sibiře k tahání saní přes ledovou tundru. Husky je známý svou neuvěřitelnou vytrvalostí a nezávislou povahou.

Bernský salašnický pes - Na rozdíl od mnoha jiných psů v této skupině je bernský salašnický pes nejvíce známý svou přítulnou povahou. Přestože byli v minulosti využíváni k tahání vozíků a hlídání majetku a hospodářských zvířat, jsou tito psi možná nejvhodnější pro mazlení na gauči s dětmi.

Méně známá pracovní plemena

Tibetský mastif - Tito mohutní psi, známí svou neuvěřitelnou velikostí a lvím vzrůstem a uctívaní pro své dávné využití jako strážci klášterů, jsou vzácní a velmi žádaní. Jsou to nezávislí psi s instinktem toulavého psa a jejich chov může být obtížný, ale pro správného majitele neexistuje dokonalejší a věrnější společník.

Argentinská doga - Tento velký bílý pes byl vyšlechtěn v Jižní Americe k porážení mohutných prasat s obrovskými kly. Jsou divocí a silní s instinktem hlídat a lovit. Jsou však také překvapivě laskaví k rodině a do puntíku věrní.

4. Teriéři

Divoká, energická a často i zábavná plemena teriérů patří k nejzábavnějším ve světě psů. Ať už jsou teriéři malí a temperamentní jako ratteriér, nebo velcí a odvážní jako airedale, mají společný hluboce zakořeněný instinkt pro lov drobné kořisti a jedinečnou ohnivou povahu.

Jeho stafordšírský bulteriér pochází jak z linií bulteriérů, tak z linií teriérů. Bulteriér mu dodal velikost a sílu, zatímco teriér divokost. Dnes jsou považováni za součást skupiny teriérů. Většina teriérů má charakteristickou drátovitou teriérskou srst, ale jiní mají jednoduchou hladkou srst. Kromě známějších typů teriérů patří do této skupiny také mnoho psů typu bull, kteří mají společné předky s ostatními teriéry. Šaškovská povaha teriérů vynesla mnoho z nich na seznam nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Pro svou neuvěřitelnou inteligenci a pracovní nasazení jsou hojně využíváni také v Hollywoodu.

Oblíbená plemena teriérů

Bullteriér - Tento populární pes s hlavou ve tvaru vejce si možná odnese dort jako nejhloupější pes na světě. Jejich jasná, potrhlá osobnost a nekonečná energie těší rodiny od doby, kdy byly v Británii před téměř 200 lety zakázány psí zápasy.

Skotský teriér - Skot je sice malý, ale nemyslete si, že tento pes má méně osobnosti nebo houževnatosti než větší teriéři. Byli vyšlechtěni k lovu škůdců na farmách a jsou ochotni zahnat do země téměř cokoli, včetně jezevců.

Méně známá plemena teriérů

Norwichský teriér - Stejně jako ostatní malí teriéři byli tito psi ve své rodné Anglii využíváni jako krysaříci. Jejich drsná oranžová srst a rozkošné trojúhelníkové obličeje spolu s osobností zabijáckého teriéra z nich dělají hit pro každého, kdo se s nimi setká.

Border teriér - Tito teriéři jsou sice malí, ale ve skutečnosti byli vyšlechtěni k lovu mnohem větší kořisti, než jsou krysy. Jejich divokost a dlouhé, pružné tělo z nich udělaly dokonalou zbraň proti liškám, které se snaží vplížit do kurníku. Velká část této houževnatosti zůstala těmto psům zachována, ale nyní dávají přednost honbě za hračkami.

5. Psi na hraní

Jak už název napovídá, mezi psy na hraní patří řada malých, roztomilých plemen, jejichž hlavní funkcí je dnes poskytovat společnost a zábavu. Mnozí z těchto psů kdysi poskytovali i hmatatelnější služby, včetně odlákávání blech od svých majitelů tím, že jim seděli na klíně a lovení krys na lodích a v jiných obzvláště malých prostorách.

Přestože všichni psi na hraní již neplní původní úkoly svých předků, většina z nich si stále zachovává jeden povahový rys, díky němuž si získali oblibu: láskyplnou povahu. Psi na hraní se vyskytují v různých typech srsti, ale všichni jsou dostatečně malí na to, aby se vám vešli na klín. Někteří mají spoustu energie, zatímco jiní dávají přednost lenošení. Tato rozmanitost v kombinaci se snadno udržovatelnou velikostí činí tuto skupinu velmi oblíbenou.

Oblíbená plemena psů na hraní

Čivavy - Jedna z nejstarších skupin toy plemen, čivavy existovaly v Mexiku již před tisíci lety a žily mezi Aztéky. Jsou divočejší než většina toy plemen, ale díky jejich drobné postavě a rozkošným obřím očím je těžké jim odolat.

Kavalír King Charles španěl - Tito rozkošní psi sice pocházejí z loveckých španělů, ale jejich hlavní funkcí vždy byla role společníka. Přesto bývají atletičtější než ostatní z této skupiny a jsou skvělým domácím mazlíčkem pro aktivní rodiny žijící ve stísněných prostorách.

Méně známá plemena psů na hraní

Affenpinscher - Affie byl původně vyšlechtěn jako krysařík, ale nakonec si svou vřelou povahou získal místo v rodinné posteli na noc. Postupem času byli psi stále méně využíváni k práci a více poskytovali společnost svým zbožňujícím majitelům.

Italský chrt - Ačkoli vypadají jako mini verze pravého chrta, tito malí psi nikdy moc neběhali. Původně je chovala a držela italská královská rodina a stejnou míru hýčkání očekávají i dnes.

6. Nesportovní psi

Definovat skupinu nesportovních psů je obtížný úkol. Patří do ní plemena, která se liší velikostí, tvarem a funkcí více než kterákoli jiná skupina.

Obecně se jedná o psy, kteří kdysi měli jedinečný účel, ale dnes jsou chováni převážně pro své společníky. Mezi jejich původní zaměstnání patří práce jako hlídání a běhání s koňským spřežením, aportování rybářských sítí a léčení neduhů svých majitelů. Protože se tito psi z velké části stáhli do důchodu a stali se společníky, mnozí z nich se stali velmi oblíbenými rodinnými mazlíčky. Díky rozmanitosti povah a vzhledu této skupiny je nalezení vhodného plemene pro váš životní styl obzvláště snadné.

Oblíbená nesportovní plemena

Dalmatin - Tato krásná skvrnitá štěňata byla poprvé vyšlechtěna jako kalvárští psi v Dalmácii. Jejich schopnost držet krok s koňmi a pověst zuřivých ochránců během bitev jim po příchodu do Británie vynesla pozici strážců kočárů. Dodnes jsou věrnými strážci svých rodin.

Anglický buldoček - Oblíbený, hloupoučký anglický buldoček, kterého známe dnes, pochází z divokých, býky vábících a bojových psů staré Anglie. Jakmile byly tyto krvavé sporty zakázány, byli psi vyšlechtěni na kompaktnější a méně divoká společenská zvířata.

Méně známá nesportovní plemena

Xoloitzcuintli - I když vám toto jméno možná nic neříká, pravděpodobně jste již někdy viděli obrázek mexického naháče. Tito podivně vypadající tvorové byli uctíváni starověkými civilizacemi, protože je bylo možné používat ke zmírnění zánětů (díky jejich teplému bezsrstému tělu) a protože se věřilo, že jsou darem od bohů.

Coton de Tulear - Historie této malé bílé chlupaté koule zahrnuje piráty, královskou rodinu a ztroskotání lodí. Pochází z krysaříků a vznešených psů, ale jsou právě tak velcí, aby byli považováni spíše za nesportovní plemeno než za psy na hraní.

7. Pastevečtí psi

Zatímco nesportovní psi se definují nejobtížněji, pastevečtí psi jsou rozhodně nejjednodušší. Do této skupiny patří psi chovaní k pasení hospodářských zvířat. Jejich silný instinkt pro tuto práci se dodnes projevuje u každého z těchto psů.

Některá plemena jsou sice kratší než jiná, ale všechna mají řadu společných znaků. Jsou atletická, temperamentní a vysoce inteligentní. Byli vyšlechtěni k tomu, aby pracovali jeden na jednoho se svými majiteli a splnili náročný úkol přesunu skotu, ovcí a dalších hospodářských zvířat přes rozsáhlý, často obtížný terén.

Mnoho pasteveckých psů dnes stále pomáhá na ranči, ale stejně tak mnoho jich tráví dny pasením tenisových míčků a dětí. Jejich inteligence a věrnost z nich činí skvělé domácí mazlíčky, pokud dokážete udržet krok s jejich neustálou potřebou aktivity.

Oblíbená pastevecká plemena

Border kolie - Pravděpodobně jeden z nejznámějších psů na světě, border kolie, je dokonalým příkladem pasteveckého plemene. Žijí tím, že honí, štěkají a zahání do kouta pohybující se předměty. Jejich neuvěřitelná inteligence je dobře zdokumentována, takže pokud se rozhodnete pro toto plemeno, buďte připraveni na to, že vás přechytračí.

Pembroke Whelsh Corgi - Ačkoli nevypadají jako typický pastevec, mají stejně atletické schopnosti a dravost jako další pastevec. Jejich nízký vzrůst je udržuje mimo dosah kopajících volů, zatímco jejich dlouhá páteř jim umožňuje rychle manévrovat mezi stádem.

Méně známá pastevecká plemena

Belgický ovčák malinois - Stejně jako jejich populárnější bratranec, německý ovčák, byl malinois původně používán k pasení ovcí. Díky své inteligenci a dravosti si však získali dobrou pověst v oblasti vymáhání práva i v armádě.

Islandský ovčák - Pochází z Islandu a předkové tohoto roztomilého středně velkého ovčáka přišli na ostrov s Vikingy. Od té doby pomáhají Skandinávcům pást ovce v drsném severském prostředí.

8. Kříženci a směsná plemena (oříšci)

Zdaleka nejpočetnější skupinou psů, co se týče počtu jedinců, je skupina smíšených plemen. Do této skupiny počítáme všechny psy smíšeného původu, včetně přímých kříženců dvou čistokrevných plemen a voříšků, kteří žili na ulici po celé generace.

V některých případech jsou psi smíšených plemen vytvářeni záměrně z estetických nebo užitkových důvodů. Kříženci, zejména psů ve skupině psů na hraní, jsou v dnešní době poměrně běžní a často se prodávají jen proto, jak jsou roztomilí. Příkladem užitkových směsných plemen je mnoho saňových psů, mnoho pasteveckých psů používaných v horách východního bloku a Ruska a některé kříženecké linie jsou používané jako služební psi. V každém z těchto případů jsou psi chováni spíše na základě jejich schopností než na základě jejich rodokmenu.

Bez záměrného šlechtění se psi smíšených plemen často navzájem podobají. Termínem “pes vyvrhel” se označuje každý divoký pes se žlutou nebo žíhanou srstí střední postavy. Často mají také vztyčené uši a mírně zatočený ocas. Tento termín pochází z Indie, kde se již dlouho používá pro označení zdivočelých pouličních psů. Protože se tento vzhled stává běžným v každé populaci divokých psů, kteří se mohou přirozeně množit, používá se nyní po celém světě k popisu populace divokých psů.

Ať už pes získal svůj vzhled a osobnost přirozeným nebo umělým výběrem, jedno je jisté: obrovské množství různých typů psů, které lidé pomohli vytvořit, je úžasné.

A jaký typ psího plemene je podle vás pro vás ten pravý?