Jak vybrat nejlepší zvířecí krmivo?

Jak vybrat nejlepší zvířecí krmivo?
Psi Poradna

Výběr nejlepšího krmiva pro vašeho mazlíčka se může jevit jako složitý problém. Téměř vždy se však jedná o jednoduchý proces, při kterém stačí použít zdravý rozum a několik jednoduchých pravidel. Předně si pamatujme, že neexistuje nic jako “nejlepší krmivo pro všechny zvířata”. Každé zvíře je živý tvor, naprosto jedinečné, a tak je třeba s ním i zacházet.

1. Pozor na marketingové pojmy

Přeskočte pojmy “prémiové”, “superprémiové” či “ultraprémiové” - nic neznamenají a používají je i ty nejméně kvalitní značky. Výrobci také často spotřebitele klamou uváděním obsahu masa v syrovém stavu, jenž je cca. o třetinu vyšší, než ve skutečném produktu u extrudovaných granulí. Dělají to téměř všichni a jedná se o masivně rozšířenou nekalou praktiku, která spotřebitele záměrně uvádí v omyl. Hezký obal a název také nic neznamenají, i ty na první pohled nejlíbivější produkty mohou být plné odpadu a vašemu zvířeti mohou škodit.

2. Pozor na “spotřebitelské recenze”

Na internetu najdete spoustu uživatelských recenzí, které se tváří jako přátelská rada od jiných spotřebitelů. Je všeobecně známo, že velcí producenti méně kvalitních značek si najímají brigádníky, kteří sepisují pochvalné recenze a umisťují je na e-shopy k jejich výrobkům. Tuto nekalou praktiku není samozřejmě možné nijak dokázat, nicméně se o ní ví a v oboru je veřejným tajemstvím.

3. Pečlivě vybírejte poradenské weby

Na internetu najdete celou řadu webů, které se tváří jako nezávislé poradenství ohledně kvality zvířecích krmiv. A přestože je celá řada z nich míněna jako skutečně seriózní pokus o pomoc spotřebitelům, tak je známo, že za celou řadou z nich stojí velcí výrobci, kteří se touto na první pohled “nezávislou” formou snaží ovlivnit veřejné mínění ve svůj prospěch. Pokud je takový web myšlen jako skutečná pomoc a rada spotřebitelům, měl by na viditelném místě nést jasnou deklaraci, že nikdo z jeho autorů není v žádném přímém, či nepřímém obchodním spojení s žádným výrobcem nebo distributorem krmiv.

4. Nezávislé hodnocení krmiv na Petgrootu

Jediným smyslem nezávislého hodnocení krmiv na Petgrootu je pomoci spotřebitelům s orientací během nákupu. Při vědomí toho, že neexistuje nic jako “nejlepší krmivo pro všechna zvířata” srovnáváme jen některé základní společné kvalitativní parametry, které je možné dohledat u všech krmiv a díky tomu poskytujeme spotřebiteli lepší přehled a orientaci mezi jednotlivými výrobky.

Každý produkt, spadající do kategorie krmivo u nás dostane automatizovaně jednoduché hodnocení v barevném rozlišení (od tmavě červené po tmavě zelenou) s uvedením kategorie kvality (od nejnižší po nejvyšší) a procentním hodnocením (nula procent je nejhorší a sto procent nejlepší hodnocení).

Hodnotící algoritmus Petgroot je “živý”, tzn. že se neustále přizpůsobuje novým vědeckým poznatkům a studiím. Zároveň jeho podobu průběžně validujeme s celým hodnotovým řetězcem, tedy výrobci, distributory a spotřebiteli krmiv. Každý váš podnět bereme vážně a opakovaně znovu validujeme a případně revidujeme konečnou podobu hodocení tak, aby bylo co nejobjektivnější.

Hodnocení kvality zvířecích krmiv na Petgrootu je 100 % nezávislé - nikdo z jeho autorů není v žádném přímém, či nepřímém obchodním spojení s žádným výrobcem nebo distributorem krmiv.

Nezávislé hodnocení Petgroot je plně automatizované, založené na technologii umělé inteligence a tzv. strojového učení, která načetla a zařadila stovky tisíc produktových dat a díky tomu dnes perfektně rozumí detailnímu složení výrobků, obsahu masa, způsobu zpracování a tzv. analytice pet produktů, jež jsou hlavními kvalitativními parametry hodnocení, tvořícími více jak dvě třetiny celkové váhy hodnocení daného výrobku.

Doplňujícími daty s váhou v jednotkách procent jsou bonus za přesnost složení, penalizace za uvedení obsahu masa v čerstvém stavu (u extrudovaných granulí), klasifikace aditiv, země původu a penalizace za palmový olej.

Nyní nově připravujeme do celkového hodnocení také klasifikaci složek podle kodexu NOVA, nezávislý laboratorní test složení a transparentnost výroby, které pomohou ještě více zlepšit a zpřesnit konečné hodnocení výrobků.

Nezávislý automatizovaný ratingový algoritmus Petgroot je inspirován metodologií hodnocení krmiv dogfoodadvisor.com, allaboutdogfood.co.uk a vse-o-krmivech.cz. Konečná podoba hodnotícího algoritmu je kolaborativním autorským dílem zakladetelů projektu Petgroot, kteří při jeho tvorbě vycházeli z nejnovějších vědeckých poznatků a studií a zkušeností z předchozího projektu, zaměřeného na hodnocení kvality lidských potravin foodgroot.com.

Máte k současné podobě hodnocení na Petgrootu nějaký dotaz, komentář, či návrh na zlepšení? Budeme moc rádi, pokud se nám ozvete na hello@petgroot.com - každým konstruktivním námětem se budeme seriózně zabývat a dáme vám vědět jak jsme s ním naložili.

Děkujeme za důvěru. S láskou k našim čtyřnohým mazlíčkům.

Petgroot.cz