Vezměte své zvíře s sebou na dovolenou, bude vám vděčné a odvezete si skvělé zážitky.

Vezměte své zvíře s sebou na dovolenou, bude vám vděčné a odvezete si skvělé zážitky.
Psi Poradna

Během dovolených často čelíme rozhodnutí, zdali s sebou vzít i své domácí zvíře a je jasné, že zatímco na dvacetihodinový let spojený s dobrodružným cestováním v džungli to nejspíš úplně nedává smysl, společný rodinný čas strávený s vaším mazlíčkem v některé evropské zemi, či na území České republiky je tou pravou volbou.

Území Evropské unie je přístupné všem obyvatelům České republiky, s výjimkou bezpečnostních opatření souvisejících s koronavirem. Při cestování se psem nebo jinými domácími zvířaty je však nutné zajistit vašemu zvířeti pas. Je to základní doklad, který zavedla EU kvůli nelegálnímu obchodu se zvířaty.

Platný zvířecí pas a vakcinace proti vzteklině jsou základními podmínkami pro cestování v rámci Evropské Unie. V případě vycestování mimo EU je nutné zjistit konkrétní podmínky dané země. Musíte splňovat podmínky dané země i v případě, že danou zemí pouze projíždíte. Pasy jsou platné pouze pro psy, kočky a fretky, jejichž majitel cestuje do zahraničí za účelem dovolené, či rekreace, přičemž jednoho člověka může doprovázet maximálně 5 kusů těchto zvířat. Tento počet může být navýšen pouze v odůvodněných případech, např. při účasti na soutěžích, výstavách či sportovních akcích.

Jak postupovat při získání pasu

  1. Zvíře musí projít procesem tzv. identifikace od soukromého veterinárního lékaře a identifikováno mikročipem splňujícím normy pro čtecí zařízení: ISO 11784 a ISO 11785.

  2. Zvíře musí být očkováno proti vzteklině, ne ale dříve než v den identifikace zvířete. To se provádí od 3 měsíců stáří a nabývá platnosti až 22 dní po dni očkování, dříve není možné se zvířetem vycestovat. Členské státy mohou povolit cestování s mláďaty mladšími 3 měsíců bez očkování proti vzteklině, pokud mají pas a od narození pobývala v tomtéž místě, aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá – kromě Itálie, Kypru, Lotyšska, Polska, Francie a Španělska.

  3. Zvířeti musí být vydán pas, jenž vystavuje pouze registrovaný veterinární lékař. Vydaný pas lze následně používat jako očkovací průkaz. Cena za vystavení pasu pro zvíře se pohybuje kolem 500 Kč.

Státy se stejnými podmínkami, které nejsou členy EU:

Andorra, Chorvatsko, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán

Zvláštní podmínky některých států pro cestování se zvířaty:

Finsko

Ošetření proti echinokokóze ne více než 30 dní před vstupem do země. V pasu musí být veškeré detaily o ošetření (veterinář, datum, místo, hodina, přípravek i dávka).

Velká Británie, Irsko, Švédsko a Malta

Je nutný pas, identifikace zvířete mikročipem, očkování proti vzteklině, ošetření proti echinokokóze s detaily o ošetření 24-48 h před vstupem do země, sérologické vyšetření na vzteklinu, ošetření proti klíšťatům s detaily o ošetření 24–48 hodin před vstupem do země.

Pozor na tzv. bojová plemena

Státní veterinární správa upozorňuje, že v některých zemích může nastat problém, pokud by pes patřil mezi tzv. bojová plemena. To se týká například Německa, nebo Chorvatska. Úřad proto v těchto případech doporučuje majitelům, aby se předem informovali u veterinární autority v cílové destinaci.

Cestování vlakem

Se psem můžete cestovat v téměř všech vlacích ve 2. třídě. Je potřeba, aby měl vždy nasazen náhubek a byl na vodítku nakrátko. Za psa zaplatíte přepravné podle počtu ujetých kilometrů. Vodicí a asistenční psi jedou zdarma. Malého psa můžete vzít s sebou do vlaku i v uzavíratelné schráně s nepropustným dnem. Pokud rozměry schrány nepřekročí velikost 90 x 60 x 40 cm, jede pes zdarma. S pejskem není možné cestovat ve vozech 1. třídy, v restauračních a bistro vozech, ve vozech (oddílech) vyhrazených pro přepravu cestujících s dětmi do 10 let a v označených tichých oddílech.

Cestování autem

Ideální přesun se zvířetem, který vám doporučí každý veterinář, je klidná, předem promyšlená cesta s pravidelnými zastávkami, bez stresu, s dostatkem tekutin a pravidelným pohybem. Věci však někdy nejdou úplně podle plánu, proto jsme pro vás připravili výběr toho nejlepšího, co vám nejen usnadní cestování, ale i dovolí prožít nezapomenutelnou dovolenou s vaším domácím mazlíčkem.

Šťastnou cestu!