Nekrmte mazlíčky odpadem. Na tyhle složky v granulích si dejte pozor

Nekrmte mazlíčky odpadem. Na tyhle složky v granulích si dejte pozor
Psi Kočky Poradna

Vyznat se někdy ve složení bývá pro běžného člověka těžké. Vybrat ale granule, které budou pro pejska prospěšné, a nikoliv nebezpečné, není ale tak těžké, jak se na první pohled může zdát. Stačí si zapamatovat v první řadě to, co by žádné kvalitní granule určitě obsahovat neměly.

Chtějte jasně specifikované složení

Začněme příkladem složení granulí, které pro vašeho mazlíčka určitě prospěšné nebudou a také vám řekneme proč. Zrovna zde na první pohled můžete vidět, jak by složení napsáno být rozhodně nemělo.

Složení: Obiloviny, maso a vedlejší produkty živočišného původu, oleje a tuky, vedlejší produkty rostlinného původu.

Tady není ani jedna složka složení napsána správně. Začněme u obilovin, poznáte, jaké granule obsahují? Je tam pšenice, ječmen nebo třeba žito? Kdo ví. S největší pravděpodobností v nich ale bude nějaký mix, který výrobci někde zbyl. Ani další složka vám toho moc neřekne. Jaké maso tu bylo použito? Bylo to kuřecí, jehněčí, krůtí? Čerstvé, sušené, moučka? A co myslí těmi vedlejšími produkty? Je to tuk, nebo tam prostě namleli kůži a bůhví jaký další odpad? Oleje a tuky? Jsou živočišné a tedy prospěšné, nebo levné náhražky v podobě rostlinných tuků? A co si představit pod vedlejšími produkty rostlinného původu? Samé otázky, odpovědi žádné.

Trochu víc vám sice napoví nutriční hodnoty, ale ani zde se nedozvíte nic podstatného. V hrubém proteinu bude s největší pravděpodobností dost rostlinných náhražek, stejné to bude u oleje a tuků.

Výrobci kvalitních granulí se za své složení nestydí! Pro představu, takhle podrobně má vypadat správně sepsané složení na kvalitních granulích:

Složení: 38 % jehněčí masová moučka, 37 % rýže, kuřecí tuk (chráněno tokoferoly), sušená jablka, 2 % lososový olej, přírodní chuť, pivovarské kvasnice, schránky mořských korýšů (zdroj glukosaminu 260 mg/kg), extrakt z chrupavky (zdroj chondroitinu 160 mg/kg), mannan-oligosacharidy (150 mg/kg), ovocný a bylinný extrakt (rozmarýn, hřebíček, citrusy, kurkuma, 150 mg/kg), frukto-oligosacharidy (100 mg/kg), juka schidigera (100 mg/kg), inulin (90 mg/kg), ostropestřec mariánský (Silybum marianum) (75 mg/kg).

Nevhodné produkty

Nevhodných produktů, které někteří výrobci přidávají do krmiv, je spousta. Neznamená to, že vašemu pejskovi ublíží, ale hůř se mu tráví a často se jedná o levnější zdroje bílkovin či tuků. Sem patří například sója, kukuřice, rostlinné náhražky (například rýžový protein, extrakt bílkovin z brambor, kukuřičný gluten). Hodně ale záleží na ceně granulí. Nemůžete očekávat, že koupíte za pět stovek 12kilové balení granulí bez rostlinných náhražek. Nevhodné jsou také mléčné výrobky (mléko, jogurt) či síran měďnatý, který je rovněž ve vyšším množství toxický a je používán jako levnější zdroj mědi (lepší je zdroj mědi v chelátové formě).

Nebezpečné produkty

Na závěr je nutné dodat, že někteří výrobci do krmiv přidávají i složky, které jsou pro vašeho mazlíčka přímo zdraví nebezpečné a měli byste se jich v každém případě vyvarovat. Tím nejpoužívanějším je sůl, někdy skrytá za chloridem sodným, která ovšem může být pro psy toxická, do granulí se ale přidává, aby zvýšila chutnost. Nevhodný je také menadion coby zdroj vitamínu K, který je v ČR dokonce zakázán podávat lidem. Granule by neměly obsahovat ani umělá barviva. Vašemu pejskovi je jedno, jakou barvu granule mají, záleží mu jen na tom, jak chutnají.

Vyvarovat byste se měli zejména chemickým konzervantům označených pod butylhydroxyanisol (BHA), butylhydroxytoluen (BHT, E231), ethoxyquin (E324). Zatímco BHA a BHT se pro lidi používá běžně zejména v kosmetice, pro zvířata je karcinogenní. E324 může zase poškozovat vnitřní orgány. Většina chemických konzervantů sice není v nízkém množství zdraví nebezpečná a třeba u vlhkých krmiv je i prospěšná (E202 například zpomaluje růst plísní), ve větším množství ovšem může napáchat pořádnou neplechu. Ti nejkvalitnější výrobci si umí poradit i bez nich, je lepší sáhnout po granulích s přírodními konzervanty, například s rozmarýnovým olejem nebo konzervovaný tokoferolem.