Jak Petgroot hodnotí krmiva?

Jak Petgroot hodnotí krmiva?
Psi Kočky

Trh se zvířecími krmivy je multimiliardový byznys, ve kterém je velmi těžké se vyznat. Hledáte pomoc při výběru kvalitního krmiva? Právě proto vzniklo první nezávislé a zcela automatizované hodnocení zvířecích krmiv na světě, které vám pomůže zorientovat se a vybrat kvalitní krmivo pro vaše zvíře.

Objektivita

Objektivní hodnocení krmiv pro domácí zvířata je zaručeno použitím jedinečného systému hodnocení kvality surovin ve složení produktu, jejich původu a zpracování, obsahu masa, analytických dat, použitých přídatných látek, země původu, transparentní deklarace, poměru ceny vůči hodnocení a nezávislého laboratorního ověření. Metodika výpočtu celkového skóre je založena na nejnovějších vědeckých studiích, popsaných v tzv. “White Paperu” (viz níže). Petgroot nemá jakékoli spojení s žádným z existujících výrobců, či distributorů krmiv a není obchodně zvýhodněn prodejem jakékoli značky, nebo kategorie krmiv. Proto poskytujeme 100 % nezávislé odborné hodnocení, jež má jediný účel - pomoc uživatelům rychle se zorientovat a vybrat skutečně kvalitní krmivo pro jejich domácí zvíře.

Abychom uživatelům usnadnili výběr krmiva, najdete na Petgrootu u každého produktu jednoduchý barevný štítek s číslem v rozmezí 0 - 100%, jenž vyjadřuje celkovou kvalitu daného krmiva. Barevná škála pomáhá uživatelům se rychle zorientovat v tom, do jaké kvalitativní kategorie daný produkt patří. Nejméně kvalitní, tmavě červená barva, pokrývá produkty v rozmezí 0 - 20%. Tmavě oranžová barva, reprezentující nižší kvalitu produktů pokrývá produkty v rozmezí 21 - 40%. Světle oranžová barva, zastupující středně kvalitní produkty pokrývá krmiva v rozmezí 41 - 60%. Světle zelená barva v kvalitní kategorii pokrývá produkty v rozmezí 61 - 80% a nejlepší, tmavě zelená barva, zastupující nejkvalitnější produkty, pokrývá rozsah 81 - 100%.

Pro samotné hodnocení krmiv používáme složitý algoritmus, který počítá s vhodností a kvalitou každé složky použité v krmivu dle její užitečnosti, společně s dalšími dostupnými daty o krmivu, jako je způsob zpracování, obsah masa, analytická data, použité přídatné látky, země původu, transparentní deklarace s případnou penalizací za nekalé praktiky, poměr ceny vůči hodnocení a nezávislé laboratorní ověření.

Výživné a zdraví prospěšné složky zvyšují hodnocení krmiva, zatímco syntetické látky, plnidla a kontroverzní složky hodnocení snižují. Příliš málo nebo příliš mnoho určitých složek má negativní vliv na hodnocení krmiva pro psy. Tento systém vylučuje osobní preference a zaručuje naprostou nestrannost hodnocení. Veškerá data přebíráme z dat výrobců a prodejců. Pokud panuje nejasnost, data uvedená na stránkách výrobce považujeme za nejrelevantnější zdroj dat. Samotný proces hodnocení probíhá plně automatizovaně (bez zásahu lidské ruky), jinými slovy tedy “měří všem stejně”.

Metodologie hodnocení

Kompletní metodologie, tedy základy podle nichž jsme připravili nezávislé automatizované hodnocení krmiv vychází z “White Paperu” (zpráva nebo příručka, která čtenáře stručně informuje o složité problematice a představuje filozofii vydávajícího orgánu v dané věci. Má čtenářům pomoci pochopit danou problematiku, vyřešit problém nebo učinit rozhodnutí.), ve které shrnujeme všechny nejnovější veřejně dostupné studie o vlivu výživy na zdraví a dobré životní podmínky domácích zvířat. Metodologie pokrývá zásadní odlišnost dvou nejčastěji zastoupených druhů domácích zvířat - koček a psů - a jejich specifických nároků na výživu. Dostupné vědecké studie se neustále aktualizují o nové poznatky, proto se i jednotlivá hodnocení v čase mohou mírně měnit. Přečíst si metodologii hodnocení…

Smysl hodnocení

Na trhu se nachází obrovské množství různě kvalitních krmiv. Krmivo má velký vliv na zdraví a celkové prospívání vašeho zvířete. Zkušený a poučený chovatel má většinou výhodu, pramenící z letité zkušenosti a znalosti složení a vlivu jednotlivých složek na jeho zvíře. Průměrný začínající majitel zvířete však těmito znalostmi nedisponuje, proto často podlehne tlaku marketingu, jenž se vůbec nemusí shodovat s realitou a zakoupené krmivo - přestože s nejlepším úmyslem - může mít na zvíře velmi neblahý vliv. Naše komplexní hodnocení krmiv, jež bere do úvahy nejdůležitější vědecká zjištění v této oblasti, pomáhá s rychlou orientací každému spotřebiteli a s výběrem kvalitních krmiv pro jeho domácího mazlíčka.

Nejkvalitnější krmiva za nejlepší ceny

Na Petgrootu si můžete seřadit krmiva v každé kategorii od nejlépe hodnocených. Hodnocení krmiv vám pomůže vybrat kvalitní krmivo, které bude vyhovovat vašim potřebám a finančním možnostem. Porovnejte kvalitu a ceny mezi sebou a vyberte to nejlepší. U každého produktu máte k dispozici srovnání cen, za které jej nabízí jednotlivé e-shopy, takže už nemusíte nikam dál chodit, abyste našli to nejlepší a cenově nejvýhodnější krmivo na trhu.

Jak vybrat nejkvalitnější granule?

U granulí, mimo základních parametrů, hraje důležitou roli také způsob zpracování, jež má dopad i na celkové hodnocení. Jaké jsou hlavní typy zpracování granulí a co se se surovinami během výroby děje?

Extrudované krmivo

Všechny suroviny se rozemelou na jemný prášek a procházejí strojem zvaným extrudér. Tam za tlaku vyššího než atmosférický a při teplotách přesahujících v určitých fázích 130° C probíhá proces spojování všech surovin do tvaru granulí. Do granulí se pak vstřikují vitamíny, minerální látky a případně i aromata, protože ty přirozené během výroby většinou zmizí. Nakonec se granule ochladí a zabalí. Existuje samozřejmě mnoho typů extrudérů a v závislosti na tom, který je pro výrobu použit, následné granule absorbují více či méně tekutiny a v žaludku psa bobtnají, což může zatěžovat jeho trávení. To vede ke zvýšené plynatosti.

Pečené krmivo

Všechny přísady se nahrubo rozemelou a uhnětou do těsta. Těsto se nalije do formy a projde procesem pečení v horkovzdušné troubě, kde teplota nepřesahuje 90°C. Nakonec se granule zchladí a zabalí. Jakmile se granule dostanou do žaludku, rozpadnou se na základní suroviny a zbytečně nezatěžují trávení. Pečené granule nenabobtnávají. Protože se jedná o mnohem pomalejší výrobní proces než extruze, není tak komerčně zajímavý a na celém světě se jím zabývá jen několik výrobců. Jedná se tedy o alternativní způsob výroby.

Lisované za studena

Granule lisované za studena jsou granule zpracované šetrným způsobem, o teplotách nepřesahujících 39,9°C, díky kterému je v nich zachováno maximum vitamínů, minerálů a výživných látek ze surovin. Všechny složky se smíchají, přidá se pojivo a protlačí se trubkovými konci lisovacího stroje. Vzniklé granule se následně suší. Nakonec se granule ochladí a zabalí. Jedná se rovněž o velmi pomalý výrobní proces, proto je i cena takových granulí obvykle o něco vyšší.

Více informací najdete na http://www.petgroot.cz/rating

Máte dotaz, komentář, či návrh? Napište nám. Ozveme se zpět.

Prohlédněte si níže příklady krmiv, spadající do jednotlivých kvalitativních kategorií.

Krmiva nejvyšší kvality:

Kvalitní krmiva:

Středně kvalitní krmiva:

Krmiva nižší kvality:

Nekvalitní krmiva: