Jak udržet psy v létě v pohodě

Jak udržet psy v létě v pohodě
Psi

V létě se mnoho lidí vydává ven, aby si užili teplé dny a sluneční paprsky. Pokud však máte psa, možná se občas obáváte vzít ho s sebou v horku ven. Naštěstí ho můžete vzít s sebou téměř kamkoli, pokud dodržíte několik opatření. Podívejte se na naše odborné tipy, jak udržet psy v létě v pohodě.

1. Mějte k dispozici dostatek čerstvé studené vody

Ať už se svým psem vyrážíte na výlet nebo si jen hrajete na zahradě, je důležité, aby měl k dispozici čerstvou a studenou vodu. Když jste venku, vezměte s sebou přenosnou skládací misku na vodu nebo stříkací láhev. Během aktivity mu dávejte každých 15 až 20 minut malé množství vody. Ujistěte se, že máte dostatek chladné vody na celou dobu vaší nepřítomnosti. Pokud se váš pes začne nadměrně zadýchávat, odveďte ho do stínu a ihned mu dejte více vody. Dvacetikilovému psovi nedovolte vypít najednou více než čtvrt litrů vody. Poté, co ji stihne vstřebat mu dejte po deseti až patnácti minutách další.

2. Hra ve vodě

Mokrý pes je super pes. Plánujte letní venkovní aktivity s vaším psem tak, aby zahrnovaly i vodní hrátky - postřikovače, bazény nebo jezera mohou být zábavné a ochlazující. Vezměte je někam, kde se můžete při běhání zastavit, hodit mu klacek a nechat ho plavat, aby ho přinesl. Je úžasné, jak rychle to dokáže snížit jeho tělesnou teplotu a pomůže mu cítit se dobře.

3. Vyhněte se polednímu horku

Vy i váš pes můžete pobývat venku kdykoli během dne v závislosti na horku a vlhkosti vzduchu. Mírný, zatažený den s nízkou vlhkostí může být pro polední procházku nebo běhání vhodný. Pokud je slunečno, 26° a vysoká vlhkost, je lepší se polednímu horku vyhnout. Pokud si v takových dnech potřebujete např. zaběhat, snažte se jít brzy ráno nebo později večer, kdy není takové horko. Nezapomeňte si před odchodem zkontrolovat teplotu chodníku. I v mírnějších dnech může být asfalt na přímém slunci extrémně horký. Asfalt můžete zkusit polít vodou. Pokud se okamžitě odpaří, je pro vašeho psa příliš horký. Můžete psům pořídit malé botičky na tlapky, ale i s těmi je třeba zacházet opatrně. Pokud se zahřejí, stejně to způsobí problém. Dávejte přednost procházkám na přírodních stezkách. Protože se nejedná o tvrdé povrchy a jsou obvykle ve stínu, je menší pravděpodobnost, že dojde ke zranění. Navíc to psy, zejména s přibývajícím věkem, učí lépe udržovat rovnováhu. Nakonec se jim v pozdějším věku daří lépe, když jsou na tyto typy povrchů zvyklí.

4. Nikdy nenechávejte psa v zaparkovaném autě

Nikdy nenechávejte psa v zaparkovaném autě, a to ani s otevřenými okny. I v mírnějších dnech může teplota uvnitř auta rychle stoupnout na nebezpečnou, život ohrožující úroveň. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí mohou auta zaparkovaná na přímém slunečním světle dosáhnout vnitřní teploty 260°C až 340°C, a to i když je je venku 26°C až 37°C. Pokud chcete v létě vzít svého psa na výlet, v autě s klimatizací je to v pořádku. Sledujte však, zda se nezačne zadýchávat. Pokud pes není na cestování aklimatizovaný, může být další úzkost spojená s cestováním dostatečným důvodem k tomu, aby se pes zadýchal.

5. Pozor na psí boudy

Psí boudy neumožňují proudění vzduchu, což je v letních vedrech nebezpečné. Pokud potřebujete, aby se psi venku v létě ochladili, poskytněte jim dostatek stinných míst k odpočinku s čerstvou, chladnou vodou po ruce. Pomoci může i přidání ledu do misky s vodou.

6. Poznejte příznaky úpalu u psů

Kdykoli jste se svým psem venku, věnujte pozornost jeho chování, řeči těla a dalším věcem. Sledujte zadýchávání a celkové nadšení z toho, že pokračuje v činnosti. Pokud se váš pes najednou začne na procházce nebo při běhu držet zpátky, je to jasné znamení, že je třeba udělat přestávku a zchladit se. Další věc, na kterou se zaměřte, je způsob, jakým drží uši a ocas. Pokud má uši vztyčené a je ostražitý a rozhlíží se kolem sebe, je to skvělé. Pokud začnou klesat, je to znepokojující. Totéž platí pro ocas, což je další varovné znamení. Úpal je pro psy v horkých dnech vážným rizikem. Vyšší riziko hrozí štěňatům, starším psům a psům ve špatném zdravotním stavu. Dodržování výše uvedených rad může pomoci předcházet přehřátí a úpalu u psů, ale rozhodující je také vědět, na co si dát pozor.

Mezi příznaky úpalu patří:

  • Nadměrné dýchání a/nebo slinění
  • Zjevná nepohoda
  • Zvracení a průjem
  • Dezorientace
  • Záchvaty

Pokud si všimnete některého z výše uvedených příznaků, odveďte psa co nejdříve do chladnějšího prostředí a zavolejte svého veterinárního lékaře, který vám dá další pokyny. Pokud teplota psa zůstává zvýšená i po ukončení aktivity a odchodu z horka, je to znamení, že je třeba zasáhnout.