Ne, lidé houfně nevracejí psy po skončení pandemie

Ne, lidé houfně nevracejí psy po skončení pandemie
Psi

Navzdory poplašným titulkům v novinách si většina lidí své nově adoptované mazlíčky nechává, tvrdí skupiny na ochranu zvířat.

Ochránci zvířat byli nadšení, když se během pandemie zvedla vlna zájmu o adopci opuštěných zvířat. Obávali se ale také, že až se znovu otevřou kanceláře a společenský život se začne vracet do normálu, noví majitelé domácích mazlíčků je znovu opustí. Navzdory některým poplašným zprávám je však dosavadní příběh mnohem veselejší.

Údaje z útulků a rozhovory s odborníky na ochranu zvířat ukazují, že nová vlastnictví vzniklá během pandemie přetrvávají, protože lidé se během neuvěřitelně stresujícího období sžili se svými novými zvířecími společníky. Vzdát se svých domácích mazlíčků hraničí pro mnohé s nemyslitelným. “Ne, ne, nikdy - ani mě to nenapadlo,” říká jedna z nových majitelek. “Je to jako zbavit se dítěte. Celý den nás rozesmívá a ani neví, že je vtipný,” dodává.

Přesně před rokem psaly média fantastické zprávy o tom, že psí útulky na Floridě jsou poprvé ve své historii prázdné, protože lidé masivně adoptují psí mazlíčky. Zároveň se spekulovalo o tom, že po skončení pandemie může přijít přesně opačná vlna masivního návratu zvířat do psích útulků. Vzhledem k tomu, že v posledních týdnech byla zrušena většina omezení týkající se koronaviru, začaly se v některých médiích objevovat obavy z hromadného opouštění domácích mazlíčků publikací zpráv zprávy o tom, že některé útulky přijímaly více psů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Národní skupiny na ochranu zvířat však tvrdí, že psi adoptovaní během pandemie ve skutečnosti ve velké míře zůstávají v nových domovech a útulky po celé zemi nezaznamenaly alarmující nárůst počtu opuštěných domácích mazlíčků, protože se znovu otevírají pracoviště a školy. “Nemáme žádné důkazy o tom, že by útulky zaznamenaly nárůst,” řekl Michael San Filippo, mluvčí Americké asociace veterinárních lékařů.

Americká společnost pro prevenci týrání zvířat ve svém prohlášení rovněž uvedla, že neexistují žádné důkazy o “nárůstu počtu odevzdaných majitelů nebo přijatých toulavých zvířat” v celých Spojených státech. Jako jeden z důvodů uvedla, že útulky a záchranné organizace “pokračují v rozhovorech s osvojiteli, aby se ujistily, že dochází k dobrému párování a že zvířata odpovídají životnímu stylu osvojitelů, a to i v případě, že se tito majitelé vracejí do postpandemického režimu”.

Měsíční zprávy PetPoint, webové stránky, která shromažďuje údaje z více než 1100 organizací na ochranu zvířat ve Spojených státech, naznačují, že ačkoli útulky zaznamenaly nárůst příchozích zvířat, jejich počet se pouze vrací na úroveň hlášenou před pandemií. Například v dubnu bylo podle PetPointu majiteli odevzdáno 15 906 psů, což je oproti dubnu 2020 nárůst o téměř 80 %. Mnoho útulků však v dubnu 2020 omezilo provoz, což znamená, že v tomto měsíci mohlo být vráceno méně zvířat. A tato čísla byla stále výrazně nižší než 20 289 psů, kteří byli odevzdáni v dubnu 2019, předtím než koronavirus rozvrátil normální život.

Většina majitelů domácích mazlíčků, kteří adoptovali zvíře během pandemie, s tím zřejmě souhlasí. V průzkumu provedeném mezi 1 000 americkými majiteli koček a psů pro webovou stránku Rover.com, která poskytuje služby pro domácí mazlíčky, 93 % z nich uvedlo, že jejich “pandemický mazlíček” zlepšil jejich duševní nebo fyzickou pohodu v posledním roce, a více než 80 % uvedlo, že jim zpříjemnil práci z domova.

Skupiny na ochranu zvířat se i nadále obávají, že psi mohou být opuštění ještě během tohoto roku. Pokud byli adoptováni jako štěňata, blíží se nyní jejich dospívání, kdy se mohou objevit problémy s chováním. Dalším potenciálním problémem je separační úzkost, protože psi zvyklí mít své páníčky doma se těžko adaptují, jakmile se tito páníčci vrátí do kanceláří.

Držíme všem adoptovaným psům palce!