Zdají se vašemu psovi sny?

Zdají se vašemu psovi sny?
Psi

Výprava do hlubin psího snění je předmětem výzkumu vědců.

Pro zkušené majitele psů je tohle celkem zbytečná otázka. Alespoň tedy pro nás s Liškou rozhodně. Jak si totiž jinak vysvětlit, že uprostřed noci z hlubokého spánku poštěkává (ačkoli to směšné, co z ní většinou vyjde by se štěkotem dalo nazvat jen stěží), občas se pokouší ve spánku běhat a kolikrát mě uprostřed noci vzbudila bouchajícím ocáskem o matraci (protože se jí zdálo něco hezkého), to už ani nepočítám. Takže za mě rozhodně ano - Lišce se zdají sny. A to velmi často a dokonce někdy velmi bouřlivé. Co na to ale říká věda?

Zda psi sní, není vědecky dosud potvrzeno, ale je těžké si představit, že nesní. Všichni jsme pozorovali, jak se naši psi ve spánku chovají podobně jako v bdělém stavu. Běhání nohama, kňučení, vrčení, vrtění ocasem, přežvykování a škubání nosem nás inspirují k úvahám, o čem se našim psům asi zdá.

Co víme o psech a snech

Přestože jsou naše znalosti o tomto tématu velmi omezené, následující známé informace nám pomáhají věřit, že psi skutečně prožívají sny. Podle MIT News zkoumali vědci Matthew Wilson, profesor neurovědy na MIT, a Kenway Louie, postgraduální student v roce 2001, vztahy mezi pamětí, spánkem a sny. Zjistili, že když byli potkani trénováni, aby běhali po kruhové dráze za potravní odměnu, jejich mozek vytvořil charakteristický vzorec střelby neuronů (mozkových buněk). Výzkumníci zopakovali sledování mozku, když potkani spali a pozorovali stejný charakteristický vzorec mozkové aktivity spojený s běháním, ať už bylki potkani v bdělém stavu, nebo spali. Ve skutečnosti se vzpomínky během spánku přehrávaly přibližně stejnou rychlostí, jako když byly krysy vzhůru.

Můžeme to aplikovat na psy?

Můžeme vzít to, co víme o snění u potkanů a lidí, a aplikovat tyto informace na psy? Wilson se domnívá, že ano. “Domnívám se, že - pokud není něco zvláštního na potkanech a lidech - dělají kočky a psi úplně to samé,” řekl podle webu USA Today.

Je známo, že hipokampus, část mozku, která shromažďuje a ukládá vzpomínky, je u všech savců zapojen v podstatě stejně. Podle serveru healthday.com profesor Wilson říká: “Kdybyste porovnali hipokampus u krysy a psa; u kočky a člověka, obsahují všechny stejné části.” Podle něj je hipokampus v paměti člověka stejný. Domnívá se, že když psi spí, přehrávají se jim v mysli obrazy minulých událostí, podobně jako si lidé vybavují zážitky během snění.

U lidí je známo, že většina snů vzniká během fáze spánku REM (rapid eye movement), jak uvádí National Institutes of Health. Psi také prožívají období spánku REM. Na internetových stránkách Psychology Today se uvádí, že během REM je jejich dýchání nepravidelnější a mělčí. Během REM může docházet k záškubům svalů a při pozorném pohledu lze často pozorovat rychlé pohyby očí za zavřenými víčky. Právě během spánku REM je nejčastěji pozorováno chování, o kterém se předpokládá, že je spojeno se sněním (běhání nohama, záškuby, hlasové projevy atd.).

Čemu chceme věřit o psích snech

Když pozorujeme naše psy, jak spí, je téměř nemožné si představit, že se jim nic nezdá. Stejně jako u krys, které zkoumali Wilson a Louie, je lákavé uvěřit, že naši čtyřnozí nejlepší kamarádi přehrávají své nedávné zážitky; hrají si v psím parku, čenichají v lese, žvýkají kost, nebo honí veverky.

Národní zdravotní ústav uvádí, že Sigmund Freud teoretizoval, že snění je “pojistným ventilem” pro naše nevědomé touhy. Možná má pravdu, a když naši psi spí, sní o chytání sousedovy otravné kočky, neustálém drbání břicha ve spojení s neomezeným množstvím psích pamlsků a krádeži čerstvě upečeného kuřete k nedělnímu obědu.